Z EGZAMINEM NA "TY"STRONA PROWADZONA PRZEZ POMORSKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W GDAŃSKU


Strona główna PORDBiuletyn Informacji Publicznej

badania lekarskie dla kierowców

   
STRES EGZAMINACYJNY

Stres - słowo XX wieku. Wypowiadane często w trudnych sytuacjach zwłaszcza, gdy coś nie poszło zgodnie z naszym planem i oczekiwaniami.
Większość sprawdzianów, testów, egzaminów, rozmów kwalifikacyjnych jest stresująca, bo stres jest nierozerwalnie związany z działalnością człowieka. Całkowite pozbycie się go jest niemożliwe i dlatego możemy mówić o postępowaniu ze stresem a nie o uwolnieniu.
Egzaminy, u niektórych osób, powodują zbyt duże napięcie często wynikające z pragnienia, żeby wypaść jak najlepiej. Ambicje, chęć sukcesu wywierają presję na jednostkę i niepokój, że jest się ocenianym, osadzanym.
Lęk często wpływa na wynik egzaminu - w efekcie osoby takie wypadają źle lub nie zdają egzaminu, nawet gdy są dobrze przygotowane. Myślenie o tym, jak wypadnę i jakie mam szanse, wpływają na brak koncentracji i powodują niespójne działanie. U podłoża często występuje pesymizm i samokrytycyzm.
"Ważne jest nie to co Ci się zdarza lecz jak to odbierasz" (H. Selye)
Niektórzy ludzie uchodzą za odpornych na stres. Badania wykazały, że są oni pełni wiary w siebie, są zaangażowani w pracę, rodzinę, ważne sprawy życiowe, podejmują różne zobowiązania, mają perspektywy.
Ludzie starają się przeciwdziałać stresom stosując leki, używki, alkohol. Ta droga jest ślepą uliczką, często jednokierunkową.
Aby obniżyć poziom niepewności przed ważnym dla nas zdarzeniem, egzaminem na pewno musimy przygotować się merytorycznie i psychicznie.
Zadbajmy o dobrą kondycję, wypoczynek, przyjemne kontakty np. z przyjaciółmi a przede wszystkim pozytywne myślenie o czekającym nas zdarzeniu jako doświadczeniu życiowym. Zmniejszenie niepokoju i napięcia możemy uzyskiwać również technikami relaksacyjnymi, które też wprowadzają nas w pozytywny nastrój.
"Nasze życie jest wynikiem naszych myśli" (Marek Aureliusz)

Powodzenia na najbliższym egzaminie !
Pracownicy Pracowni Psychologicznej PORD

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku